Іноді зайва вага це наслідок порушення гормонального балансу. Якщо в організмі недостатньо нейромедіатора допаміну (дофаміну), організм починає накопичувати кілограми.
Про це повідомляє ГолосUA.
Допамін (дофамін) це нейромедіатор, а також гормон, що виробляється мозковим речовиною надниркових залоз та іншими тканинами (наприклад, нирками).
Фахівці з Ізраїльського медичного центру Beth Israel Deaconess (Beth Israel Deaconess Medical Center) вважають, що люди приймають їжу в пізній нічний час, схильні до вибору висококалорійних продуктів, в яких організм не потребує, та які в результаті призводять до збільшення маси тіла. Напади голоду можуть виникати в різний час дня — о 10 год ранку може з’явитися непереборне бажання з’їсти що-небудь солоне, а в 3 години дня — солодке. Такі нездорові спалаху апетиту в результаті призводять до споживання більшого, ніж звичайно, кількості їжі.
Вчені вважають, що вихід є: з нападами голоду можна ефективно впоратися за допомогою правильно підібраної дієти, одночасно прискоривши процес позбавлення від зайвих кілограмів, — дієти, регулюючої рівні дофаміну в організмі.
Що можна тут порадити? По-перше, кажуть вчені, якщо ви їсте улюблену їжу із задоволенням, це теж сприяє виробленню допаміну.
А як стверджує лікар Андрій Беловешкин, найкращий джерело допаміну – це ранкове сонячне світло.
«Почніть завтрашню тиждень з ранкового світла. Я йду з дому в офіс вранці. Дорога займає близько 25 хвилин в східному напрямку, йду майже назустріч сонцю – і це дуже корисно для здоров’я. Вчені давно вивчають ефекти сонячного світла, але яскраве ранкове світло показує особливу ефективність і користь для здоров’я. Так, яскравий ранковий світло помітно знижує симптоми депресії. Достатньо 3 тижнів ранкового світла по 30 хвилин і частота депресії знижується на 49! Максимальних значень ефект досягає через 5 тижнів. Працює це у всіх вікових групах», — пише він.
За словами лікаря, досить півгодини ранкової прогулянки на вулиці, щоб організм отримав «запас» потрібних «здорових» гормонів: «Півгодини світло вранці достатньо, щоб поліпшити вечірню вироблення мелатоніну і стимулювати його більш раннє виділення ввечері. Також світло допомагає знизити надмірну ранковий кортизол. Нормалізація циркадних ритмів позитивно позначається не тільки на гормонах, але і на обміні речовин. Так, ранковий світло покращує чутливість до інсуліну і допомагає схуднути. Зниження ваги невелике, але воно йде виключно за рахунок жиру, при цьому також знижується апетит, особливо вечірній.
Ранковий світло помітно покращує роботу мозку. У дослідженнях показана його ефективність при депресіях, біполярних розладах, тривожності. Спортивні дослідники виявили його позитивний дію, так півгодини яскравого світла вранці покращують показники в спортивній стрільбі.
Цікаво, що він працює навіть при деменциях різної природи, від судинної до хвороби Альцгеймера. Можливо, що це пов’язано з нашими внутрішніми годинами (супрахіазматичне ядро), але можливо велику роль тут грає і дофамін. Так-так, ви не помилилися, дофамінові нейрони є і в сітківці ока, де утворюють особливу ретино-дофаминовую систему. Для активації захисної дії дофаміну в сітківці потрібен справжній сонячне світло. Дуже цікавим і несподіваним виявився факт, що дофаминовая активність сітківки пов’язана і дофаміном мозку».
На думку лікаря, щоб ранкове сонячне світло надав свій сприятливий вплив на здоров’я, не потрібно надягати сонцезахисні окуляри, кепки з козирком і застосовувати сонцезахисні креми.
Раніше ми повідомляли, як уникнути помилок на шляху скидання ваги.