Лямблії – не глисти, а найпростіші одноклітинні паразити. За формою схожі на грушу, але їх все одно не видно без мікроскопа.
Шляхи зараження лямбліями
Читайте також: Спростували поширений міф про глистах
Вони можуть потрапити в організм через воду, їжу і домашніх тварин (кішки, собаки, миші). Лямблії живуть в кишечнику, покривають його зсередини тонким шаром і поїдають його клітини. Порушуються скорочення кишечника, його моторика, руйнується перетравлення, не всмоктуються жири і вуглеводи.
Симптоми лямбліозу
Симптоми можуть бути пов’язані з переварюванням і кишечником – метеоризм, здуття, рідкий стілець і інтоксикація. Люди з запорами можуть забути про лямблії. Від них може боліти живіт майже в будь-якому місці, але буває, що лямблії є, а симптомів немає.
Лямблії можуть не давати ніяких симптомів
Перевірити лямблій можна за аналізом крові або калу. Лабораторії визначають антитіла в крові, антигени в калі і самих лямблій або їх цисти в кале. Якщо знайшли, то треба вилікувати.
Лікування лямблій
Тривалість терапії становить від 1 до 5-7 днів залежно від обраного противопаразитарного препарату.
Терапія показана при підтвердженому лямбліозі з клінічними проявами. При безсимптомному носійстві показання для лікування повинні бути ретельно зважені у кожному конкретному випадку. В ендемічних регіонах сенсу в цьому немає, тому що висока ймовірність реінфекції.
Якщо дитина відстає в рості і розвитку і виявлені лямблії, то лікування може надати позитивний ефект. Також лікування безсимптомного лямбліозу може бути виправдане для профілактики внутрісімейного інфікування.